8

איך לתחזק פרגולה, דק וריהוט עץ

תחזוקה נכונה של ריהוט גן, פרגולות ודקים תשמור על אורך חייהם, על מראה אסתטי ועל מגע נעים. הפרגולה, הדק וריהוט העץ חשופים לפגעי מזג האוויר – שמש, גשם ורוח – ועשויים להישחק במהירות ולהתבלות. איך מונעים זאת ומגנים על העץ?

ניקיון 

כדי להגן על הפרגולות, הדק וריהוט העץ, יש למשוח אותם בשכבת הגנה של צבע או שמן. אבל בטרם נניח את שכבת הגנה, יש לנקות את משטח העץ היטב. נגבו את העץ היטב בסמרטוט לח. את הדק יש לטאטא העזרת מטאטא בעל שיער נוקשה. במידה ויש מסמרים או ברגים הבולטים מהדק או הפרגולה, זה הזמן לטפל בהם.

שיוף

הצטיידו בנייר שיוף ייחודי לעץ, ולטשו את הפרגולות, הדק וריהוט העץ. כדאי מאוד לשייף את עמודי הפרגולה, וכן פינות, חריצים וסדקים שמופיעים על הדק (במידה והדק ישן – כדאי לשקול לשייף את כל המשטח). אם מדובר בריהוט עץ, הקפידו לשייף את הרגליים ומשענות הראש והידיים.

השיוף הוא שלב חיוני, שיסייע בספיגה טובה יותר של שכבת ההגנה שתניחו.

צביעה

אם צבע העץ דהוי, הצטיידו בצבע שמן איכותי לעץ וצבעו את משטחי העץ ביסודיות. צבע השמן גם ירענן את מראה העץ וגם יגן עליו מפני פגעי מזג האוויר.

משיחת שמן

אם אתם מעוניינים לשמור על צבעו הטבעי של העץ, ניתן למשוח אותו בשמן שקוף (קיימים שמנים לדק ע"ב שמן ומים), המיוצר במיוחד עבור מטרה זו. את השמן ניתן למצוא בסניפי "הום סנטר", ויש למשוח אותו על כל משטח העץ, לפחות פעם בשנה.