0909 (190)

איך להתקין גדר במבוק?

גדרות במבוק הפכו נפוצות מאוד בגינות הישראליות, אך רוב הישראלים לא מספיק מכירים את הבמבוק או מבינים כיצד לעבוד איתו ולתחזק אותו. הנה כמה דברים שחייבים לדעת, והסבר על התקנה פשוטה של גדר במבוק:

סדקים
למה גדרות במבוק תמיד סדוקות? התשובה לא קשורה לאיכות שלהן, אלא לאיך שהבמבוק בנוי. במבוק תמיד נסדק, כיוון שהוא עשוי ממקטעים חלולים, שמתמלאים באוויר. אותו אוויר מתחמם ומתקרר בהתאם למזג האוויר, ובעונות המעבר, כשהטמפרטורות משתנות באופן קיצוני מדי יום, נוצר ניגוד בין האוויר החם שכלוא בפנים למזג האוויר בחוץ – וכך נוצרים סדקים.
כל גדר במבוק, ללא קשר לאיכותה, תיסדק. תופעה זו לא מחלישה את הבמבוק או את הגדר, מה גם שיש כמה דרכים לשלוט בתופעה: השיטה המומלצת היא לחרוץ את הבמבוק לכל האורך ולאפשר זרימת אויר חופשית. כשיוצרים את הסדק מראש, ניתן  גם לכוון את מיקומו בהתאם לרצונכם. לחילופין, ניתן גם לפתוח את המחיצות המפרידות בין המקטעים, בעזרת נעיצת מוט ברזל לתוך המוט, לכל אורכו.
תחזוקה 
כמו עץ, שיש וכל חומר טבעי אחר, השמש גורמת לצבעי הבמבוק לדהות. כדי להאט את התהליך, ניתן לצבוע את הבמבוק בשמן לעץ. אבל קחו בחשבון שהבמבוק מצויד בשכבת הגנה טבעית – דונג – המקשה על צביעתו, ולכן כדאי להמתין לפחות חצי שנה כדי שהיא תתבלה באופן טבעי, ורק אז לצבוע בשמן. ניתן להשתמש במברשת או בהתזה, ואם מדובר במוטות עבים, אפשר גם לשייף אותם מעט לפני הצביעה, בכדי שהשמן ייספג טוב יותר. כך או כך, הימנעו משימוש בלכה, כיוון שהיא תתפוצץ בשמש.
התקנה
השיטה הטובה ביותר לעבודה עם במבוק היא השארתו שלם. יש להימנע מדפיקת מסמרים או הברגת בורג ישירות לתוך המוט. כאשר משתמשים במוט במבוק עבה לפרגולה, כדאי להצטייד בפרזול מתאים (מעין התקן שחובק את המוט בתוך כוס ממתכת) או לחילופין בחבקי ברזל שמשמשים לצינורות אינסטלציה – ולקשור בעזרת חבל.
התקנת גלילי במבוק כגדר: גלילי הבמבוק מיועדים להתקנה על גבי מתקן קיים. הגלילים לא יכולים להיות הגדר עצמה, אלא להוסיף לגדר. אל תשתמשו בחוט הברזל שנמכר ביחד עם הגליל, כי הוא נמצא שם רק לנוחות האריזה.
חשוב שתניחו את גלילי הבמבוק על גבי מתקן קיים – סורגי ברזל, למשל – כי יציבות המתקן וההתקנה תקבע גם את אורך החיים של הבמבוק.
איך מתקינים גדר פשוטה?
  • בחרו איזור להתקנת גדר הבמבוק. על האזור לכלול שני עמודים (ברזל או עץ) המרוחקים זה מזה מרחק מקסימלי של 1.50 מטר, ועמודי גדר המרוחקים זה מזה מקסימום 30 ס"מ.
  • הצמידו את גדר הבמבוק אל המתקן, אספו בידכם כמה יחידות של במבוק, והדקו אותם לעמוד בעזרת אזיקון פלסטיק או חוט ברזל.
  • יש לבצע שני חיבורים לפחות – למעלה ולמטה (ומומלץ להוסיף גם אחד באמצע. תלוי בגובה הגדר).
  • המשיכו לחבר את גדר הבמבוק בכל 30 ס"מ, תוך שאתם מוודאים שגליל הבמבוק נשאר ישר ושטוח, ושהוא צמוד היטב.
  • גדרות הבמבוק מתאימות הן כגדר הפרדה והן כסכך על גבי פרגולות או כל משטח זהה.